ALLMÄN KURS I SOLNA

Lärare och skolpersonal

Vill du veta mer eller prata med oss om våra kurser är du välkommen att kontakta oss.

 

AnnaL
Anna Leander
Studierektor och linjeföreståndare
Undervisar i tema (samhällskunskap, historia, religion) och litteratur
anna.leander@allmankurs.se

 

jon-erikRehn
Jon-Erik Rehn
Lärare
Undervisar i engelska och tema (naturkunskap)
jon-erik.rehn@allmankurs.se

 

Ewa Holm
Ewa Holm
Lärare
Undervisar i svenska, svenska som andraspråk och engelska
ewa.holm@allmankurs.se

 


Magnus Koraen
Lärare
Undervisar i historia, samhällskunskap och religion
magnus.koraen@allmankurs.se

 

Daniel Edwall
Lärare
Undervisar i historia och samhällskunskap
daniel.edwall@allmankurs.se

 

HelenaK
Helena Kåreland
Lärare
Undervisar i engelska och svenska
helena.kareland@allmankurs.se

 

Susanne Monroe
Susanne Monroe
Kursansvarig för Allmän kurs Distans
susanne.monroe@allmankurs.se

Kursfakta

Plats: Folkets hus i Solna, Skytteholmsvägen 2

Kursstart, hösten 2019: 19 augusti
Nya deltagare: kl. 10.00
Gamla deltagare: kl. 13.00

Sista ansökningsdag: Ansök snarast

Antagningsvillkor: Personlig intervju, du måste ha fyllt 18 år senast det år du börjar hos oss.

Antagning: Två gånger per år (augusti och januari).

Kontaktperson: Anna Leander
E-post: anna.leander@allmankurs.se
Telefon: 08-745 82 04

Ekonomi: Studierna kostar inget men vi tar ut en avgift på 800 kr per termin för att täcka kostnader för kopiering, internet och försäkring.

CSN: Studierna är studiemedelsberättigade.

VAD VÅRA STUDENTER SÄGER:

Citat 3

Det vi studerade gjorde vi också praktiskt, vilket gjorde att när jag sen kom ut som färdig hälsopedagog hade jag redan en praktisk erfarenhet av yrket.

Malin Zetterqvist, hälsopedagog

Citat 1

Väddötiden var bara början på min resa genom hälsans värld. Området hälsa är oändligt och på skolan får du tid och utrymme att grotta ner dig ordentligt.

Clara Olsson, hälsopedagog

Citat 2

Efter en termin här på Väddö folkhögskola känner jag mig mer och mer övertygad om att kunna dra ett likhetstecken mellan hälsa och balans.

Ulrika Ahrborg, deltagare på hälsopedagogkursen

Share This