ALLMÄN KURS I SOLNA

Lärare och skolpersonal

Vill du veta mer eller prata med oss om våra kurser är du välkommen att kontakta oss.

Örjan Brinkman
Tf rektor Väddö och Södertörns folkhögskolor
orjan.brinkman@vaddo.fhsk.se

AnnaL
Anna Leander
Studierektor och linjeföreståndare
Undervisar i tema (samhällskunskap, historia, religion) och litteratur
anna.leander@allmankurs.se

jon-erikRehn
Jon-Erik Rehn
Lärare
Undervisar i engelska och tema (naturkunskap)
jon-erik.rehn@allmankurs.se


Jalel Cheffi
Lärare
Undervisar i matematik och tema
jalel.cheffi@allmankurs.se

Susanne Monroe
Susanne Monroe
Lärare
Undervisar i svenska och engelska
susanne.monroe@allmankurs.se

Ewa Holm
Ewa Holm
Lärare
Undervisar i svenska, svenska som andraspråk och engelska
ewa.holm@allmankurs.se


Magnus Koraen
Lärare
Undervisar i historia, samhällskunskap och religion.
magnus.koraen@allmankurs.se

Kursfakta

Plats: Folkets hus i Solna, Skytteholmsvägen 2

Kursstart, våren 2019: 7 januari
Nya deltagare: kl. 10.00
Gamla deltagare: kl. 13.00

Kursstart, hösten 2019: 19 augusti
Nya deltagare: kl. 10.00
Gamla deltagare: kl. 13.00

Sista ansökningsdag: Ansök snarast

Antagningsvillkor: Personlig intervju, du måste ha fyllt 18 år senast det år du börjar hos oss.

Antagning: Två gånger per år (augusti och januari).

Kontaktperson: Anna Leander, e-post: anna.leander@allmankurs.se, tfn: 0176-528 25

Ekonomi: Studierna kostar inget men vi tar ut en avgift på 800 kr per termin för att täcka kostnader för kopiering, internet och försäkring.

CSN: Studierna är studiemedelsberättigade.

VAD VÅRA STUDENTER SÄGER:

Citat 3

Det vi studerade gjorde vi också praktiskt, vilket gjorde att när jag sen kom ut som färdig hälsopedagog hade jag redan en praktisk erfarenhet av yrket.

Malin Zetterqvist, hälsopedagog

Citat 2

Efter en termin här på Väddö folkhögskola känner jag mig mer och mer övertygad om att kunna dra ett likhetstecken mellan hälsa och balans.

Ulrika Ahrborg, deltagare på hälsopedagogkursen

Citat 4

Något jag har uppskattat med att gå på folkhögskola är friheten att forma innehållet som också leder till stimulering av ansvarsförmåga och kreativitet. Det är också bra hur det tas hänsyn till elevernas mående.

Michaela Sundström Hälsopedagog

Share This